Nie ulega wątpliwości, że Polska to piękny kraj. Przyroda, miasta, zabytki, historia nie mają sobie równych. Wielu zagranicznych turystów przyjeżdża do Polski i powraca tutaj, aby odkryć nowe miejsca i poznać bliżej kulturę i historię polską. Polskie miasta są fascynujące i wprost idealne na weekendowy city-break. Zamiast zatem podróżować za granicę warto jest skusić się na spędzenie weekendu w polskich miastach. Oto kilka pomysłów na weekendową wycieczkę w Polsce.
Lublin
Lublin, stolica województwa lubelskiego, to jedno z najbardziej niedocenianych miast w Polsce. Rzadko pojawia się w rankingach popularnych polskich miast i rzadko się o nim mówi, jako o atrakcji turystycznej Polski. A szkoda, bo Lublin to miasto, które ma bardzo dużo do zaoferowania. Jest to przede wszystkim miasto cebularza. Cebularz to wytrawne cebulowe ciasto, które jest dumą Lublina. Można go kupić w piekarniach, ale i w małych budkach na starówce. Tylko w Lublinie można spróbować certyfikowanego cebularza, który spełnia lokalne wymogi. Lublin to także stolica piwa Perła. W mieście można odwiedzić browar Perła i poznać proces powstawania piwa od kuchni. Stolica województwa lubelskiego to także wyśmienite muzea, zabytki i ogromne parki. Zdecydowanie największą atrakcją historyczną jest Zamek, w którym obecnie znajduje się muzeum. Lubelska starówka również jest niezwykle piękna, kolorowa i wprost idealna na spacery. Poranna kawa w jednej z kawiarenek na starówce jest idealnym pomysłem na rozpoczęcie dnia.
Wrocław
Weekend we Wrocławiu brzmi jak marzenie. I tak też jest. Wrocław to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych, jeżeli nie najpiękniejsze miasto w Polsce. Tamtejszy Rynek nie ma sobie równych. Piękne, kolorowe, zabytkowe kamieniczki, ogromny plac i niezliczone atrakcje na Rynku sprawiają, że chce się tam spacerować godzinami. W trakcie weekendu można we Wrocławiu zobaczyć naprawdę wiele. Przede wszystkim należy wybrać się do Muzeum Narodowego i do położonej obok Panoramy Racławickiej. Jest to obraz autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka o długości 144 metrów i wysokości 15 metrów. We Wrocławiu należy także wybrać się do zoo i tamtejszego afrykanarium. W afrykanarium znajduje się najdłuższy w Polsce tunel wodny. Odwiedzający wchodzą w sam środek ogromnego akwarium i z każdej strony mogą obserwować ryby i inne zwierzęta wodne. Wieczory wrocławskie można spędzać w tamtejszych teatrach lub restauracjach, które nie mają sobie równych.
Poznań
Poznań to wyjątkowe miasto głównie ze względu na unikalną gwarę, jaką posługują się Poznaniacy. Dla osób z innych rejonów Polski może być niezwykle trudno zrozumieć rodowitych Poznaniaków. Nie dość, że posługują się zupełnie innym słownictwem to jeszcze mówią bardzo szybko. Na tym jednak polega urok Poznania i dobrze, że w Polsce mamy takie unikalne perełki. Atrakcje w Poznaniu także są liczne i jest ich więcej niż może się wydawać. Poznań leży nad jeziorem Malta dookoła którego rozciąga się ścieżka spacerowo-rowerowa. Można tam wybrać się na relaksujący spacer lub wynająć rower. Niedaleko Malty znajduje się poznańskie zoo, które kilka lat temu przeszło generalny remont. Również Rynek poznański zasługuje na specjalną uwagę. A szczególnie na uwagę zasługują poznańskie koziołki, które są symbolem miasta. Codziennie o godzinie 12 w południe odwiedzający mają okazję zobaczyć pokaz koziołków, które wyłaniają się z okna Ratusza. Jest to punkt obowiązkowy w czasie zwiedzania Poznania. Na Rynku warto jest także wstąpić do Muzeum Rogala, gdzie można poznać historię rogala świętomarcińskiego i dowiedzieć się jak typowe i licencjonowane rogale są wypiekane.